Jak dbać o strój kąpielowy? Jak prać, suszyć, przechowywać?

Wysłane Przez: Anna Pasek W: Bieliżniarski poradnik Biustyny Data: Komentarze: 0 Wejścia: 933

Brudne? To do pralki. Mokre? Na słońce albo na grzejnik. Ten schemat zna każdy z nas, ponieważ jest prosty i sprawdza się w przypadku wielu różnych ubrań. Jeśli mamy coś wyjątkowo delikatnego, np. bieliznę albo szydełkowane topy, to zabezpieczamy je dodatkowo specjalnym woreczkiem. Niestety, pralka, choć zdecydowanie ułatwia codziennie życie, nie zawsze będzie dobrym pomysłem.

Kostiumy kąpielowe to produkty, które z założenia powinny być wytrzymałe, odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. piasek, wysoką temperaturę, zginanie, rozciąganie itd. Rzeczywiście tak jest, jednak nic nie jest niezniszczalne. Szkoda byłoby zniszczyć swój ulubiony strój, kiedy zadbanie o niego wcale nie jest trudne ani nie zajmuje dużo czasu. W tym wpisie pokażemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, żeby Twój kostium kąpielowy posłużył Ci jak najdłużej.

Dbanie zaczyna się...

W miejscu, w którym korzystasz ze swojego stroju. Niezależnie od tego, czy jesteś na plaży, czy na basenie, najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest przepłukanie go. Sól morska i chlor na dłuższą metę mogą powodować odbarwienia lub uszkodzenia materiału. Dlatego zawsze po powrocie do domu lub hotelu, przepłucz kostium kąpielowy pod bieżącą, zimną wodą. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj go mokrego w torbie lub zawiniętego w ręcznik! Zajmie Ci dosłownie minutę, a korzyści płynące z tej jednej czynności będziesz widzieć przez długi czas. Nie zapomnij przetrzeć metalowych ozdób, np. kółeczka łączące miski ze sznurkami, ponieważ bardzo łatwo matowieją i nie wyglądają już tak estetycznie.

Pranie w pralce – tak czy nie?

Jeżeli producent kostiumu kąpielowego nie określił, czy ten sposób czyszczenia jest odpowiedni – nie ryzykuj. Jeśli jednak na metce znajdują się konkretne informacje, np. dotyczące odpowiedniej temperatury, pamiętaj, żeby nigdy nie wkładać stroju do bębna bez woreczka. W pralce bardzo łatwo o poplątanie sznurków czy zgubienie ozdobnych koralików, których prawdopodobnie nigdzie nie dokupisz.

Najbezpieczniejszym, sprawdzonym sposobem jest pranie kostiumów kąpielowych ręcznie z użyciem niewielkiej ilości delikatnego detergentu. W przypadku modeli z wyściełanymi miseczkami bądź bardzo delikatna – nie zginaj ich i nie pocieraj zbyt mocno, ponieważ mogą się odkształcić, a to wpłynie na wygląd całego stroju i Twój komfort noszenia. Rozplącz wszystkie sznureczki, poodginaj zakładki i rozprostuj wszystkie marszczenia. To właśnie w tych miejscach często zbiera się piasek i brud.

Kwestia prawidłowego suszenia

Przede wszystkim – nie popędzaj tego procesu. Pozwól kostiumowi wyschnąć samoistnie, bez dodatkowej pomocy. Słońce, na którym Twój strój kąpielowy z pewnością szybko wyschnie, może źle wpłynąć na strukturę materiału, odbarwić go, a nawet lekko skurczyć. Z tego samego względu grzejnik również nie jest dobrym pomysłem. Suszarka bębnowa z kolei to najgorsza z możliwych opcji, ponieważ bardzo łatwo o zniekształcenie produktu. Później nie będzie nadawał się do użycia, ponieważ zamiast podkreślać Twoją figurę, kompletnie nie będzie na nią pasować. Dlatego suszyć najlepiej jest w ciepłym, ale zacienionym miejscu.

W szufladzie, na wieszaku, a może w pudełku?

Przechowywanie kostiumu kąpielowego to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Materiały, z których wykonuje się stroje, mogą sugerować, że złożenie ich w kostkę i wrzucenie do szuflady będzie dobrym wyjściem. Nie jest to jednak prawda. W ten sposób bardzo łatwo o zniekształcenie miseczek i kroju. Dlatego lepiej włożyć go na płasko specjalnego pudełka lub powiesić na wieszaku i okryć folią ochronną na ubrania. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w następnym sezonie Twój strój będzie wyglądał tak samo, jak w momencie chowania go.

Uwaga na produkty do opalania i filtry ochronne

Pobyt nad wodą zawsze wiąże się z ochroną przeciwsłoneczną. Niestety, każdy krem, który nakładamy na ciało, może odbić na kostiumie kąpielowym, a co za tym idzie — pozostawić tłustą plamę, której trudno będzie się pozbyć. Jeśli więc zdecydujesz się na posmarowanie ciała produktami SPF, zrób to przed założeniem stroju. Kolejne warstwy dokładaj bardzo ostrożnie i pozwól, żeby dobrze się wchłonęły. A jeśli teraz poszukujesz idealnego kostiumu kąpielowego, to zajrzyj na naszą stronę. Posiadamy wiele modeli, które sprostają nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom i zapewnią odpowiednie wsparcie — niezależnie od rodzaju miseczki!

Komentarze