Z czego powinna być bielizna nocna: bawełny czy wiskozy?

Wysłane Przez: Anna Pasek W: Bieliżniarski poradnik Biustyny Data: Komentarze: 0 Wejścia: 4513

Z czego powinna być bielizna nocna: bawełny czy wiskozy?

Rozważasz zakup piżamy, ale nie wiesz, która tkanina lub dzianina będzie odpowiednia? A może zastanawiasz się nad tym, który materiał na majtki i koszulkę nocną poprawi komfort snu? Przekonajmy się!

Materiał na bieliznę nocną - bawełna

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, gdy w pierwszej kolejności wskażemy bawełnę. Właściwości tego naturalnego materiału mają bowiem bezpośredni wpływ na komfort snu. To właśnie dzięki nim dzianina jest tak chętnie wybierana do produkcji bielizny – nie tylko piżam, ale także wygodnych w noszeniu majtek czy biustonoszy. Podstawową zaletą jest przepuszczalność powietrza. W piżamie z bawełny śpi się po prostu dobrze! Skóra nie poci się, ale też nie jest nadmiernie przesuszona.

   

Przewiewna koszulka, zwłaszcza z bawełnianego batystu,  to świetny wybór dla osób, które cenią komfort bez względu na porę roku. Dzianina sprawdzi się w każdej temperaturze: latem schłodzi, a zimą utuli do snu. Na dodatek jest miękka i przyjemna w dotyku. Warto wiedzieć też, że bawełna dobrze znosi pranie, suszenie i prasowanie. To wybór na lata, o ile oczywiście będziemy dobrze o nią dbać.

Jak każdy materiał, także bawełna posiada pewne wady. Piżama z naturalnych włókien może gnieść się szybciej niż taka, która ma w składzie syntetyczne domieszki, nieco słabiej też "trzyma" kolor niż inne materiały. Opory przed sięganiem po majtki czy koszulki nocne tego typu będą mieć alergicy – chyba, że zdecydują się na bieliznę z bawełny organicznej, czyli w pełni ekologicznej, a tym samym pozbawionej alergenów.

Materiał na piżamę - wiskoza

Sprawdźmy, co specjaliści mówią na temat wiskozy: z jednej strony sztucznej, a z drugiej – naturalnej. Jak to możliwe? Pozyskiwana jest z pulpy drzewnej, która następnie przechodzi przez liczne procesy chemiczne. Dopiero to czyni ją zdatną do użycia w produkcji odzieży. Otrzymana w ten sposób tkanina bądź dzianina jest cienka, lekka i bardzo przewiewna, a drobne syntetyczne domieszki zwiększają jej elastyczność. Właśnie dzięki tym właściwościom jest to idealny materiał na bieliznę nocną, majtki lub biustonosze.

Użytkownicy cenią wiskozę za to, że świetnie odprowadza wilgoć, jest delikatna dla skóry, a czasem wręcz niewyczuwalna podczas noszenia. Komfort snu okazuje się zatem jeszcze większy niż w przypadku piżam z bawełny. Dodatkowym walorem jest fakt, że tkanina lub dzianina wiskozowa szybko schnie i nie gniecie się: pielęgnacja ubrań z tego materiału należy więc do przyjemnych czynności. Trzeba tylko pamiętać, żeby prać bieliznę nocną w 30 stopniach Celsjusza. Wyższe temperatury mogą zaszkodzić wiskozie i pozbawić ją zarówno miękkości, jak i elastyczności.

   

Czy wiskoza ma wady? Oczywiście znajdą się i takie, jak w przypadku każdego innego materiału, z którego produkuje się bieliznę nocną: nie tylko piżamę, ale także majtki i biustonosze. Wspomnieliśmy już o konieczności prania w niskiej temperaturze. Należy dodać również, że tkanina lub dzianina ta może lekko prześwitywać, co nie musi odpowiadać każdemu. Ze względu na swoją delikatność lepiej zrezygnować z niej w miesiącach zimowych – nie rozgrzewa skóry tak, jak czyni to na przykład bawełna.

Pozostałe materiały na bieliznę - poliamid, poliester, elastan

No dobrze, a co z tkaninami syntetycznymi, od których producenci bielizny i piżam przecież nie stroną, a wręcz przeciwnie: chętnie sięgają po nią do produkcji majtek, koszulek nocnych lub biustonoszy? Nie sposób ukryć, że rzeczywiście są to materiały w pełni wytworzone przez człowieka. Nie mają nic wspólnego z bawełną czy wiskozą. Mogą posiadać natomiast naturalne domieszki wspomnianych włókien, aby zyskać na miękkości czy przewiewności. Czy w takim razie należy stronić od bielizny nocnej tego typu? W żadnym wypadku! Warto wiedzieć jednak, po co sięgamy i kiedy można pozwolić sobie na noszenie piżamy, stanika czy majtek z syntetyków.

Do grupy tej zalicza się najczęściej elastan, poliester oraz poliamid. Znamy je doskonale – nazwy te widzimy na metkach wielu piżam. Lubimy je za to, że są lekkie, nie gniotą się i świetnie leżą. Często zachwycają też strukturą oraz kolorami. Nie bez przyczyny tkaniny te są tak chętnie używane do produkcji zmysłowej bielizny: możliwości są tu niemal nieograniczone. Z tkanin syntetycznych tworzy się zatem majtki, biustonosze, halki i koszulki nocne, które sprawdzają się jako piżamy. Ogromną zaletą materiałów tego typu jest też elastyczność. Łatwo je pielęgnować, ponieważ nie rozciągają się, na długo zachowując swój kształt. Ponadto szybko schną, a po zdjęciu z suszarki nie trzeba ich prasować. Natomiast wady składają ku temu, aby nie sięgać zbyt często po bieliznę nocną z tkanin syntetycznych. Ze względu na chemiczny skład piżama nie przepuszcza powietrza i słabiej chłonie wilgoć, co może mieć negatywny wpływ na komfort snu, w szczególności wiosną i latem.

  

Natomiast bielizna dzienna (biustonosz, majtki) z materiałów syntetycznych dobrze się sprawdza, zwłaszcza latem - nie zatrzymuje wilgoci przy ciele i schnie dużo szybciej niż bawełna czy wiskoza. Nowoczesne materiały jak mikrofibra czy Tactel sprawdzą się zarówno w odzieży sportowej jak i bieliźnie noszonej na co dzień.

Nocna bielizna – jaki materiał wybrać?

Czy znamy odpowiedź? Tkanina na piżamę może być naturalna lub syntetyczna, bardziej lub mniej przewiewna bądź elastyczna. Najważniejsze, żeby spełniała nasze oczekiwania. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kilku rodzajów bielizny nocnej. Bawełna jest dobra na każdą porę roku. Podczas ciepłych nocy doskonale sprawdzi się oddychająca wiskoza. Po majtki, koszulkę czy biustonosz z materiałów syntetycznych warto sięgać natomiast od czasu do czasu, na przykład przed randką lub dla poprawy samopoczucia.

Komentarze